Yatak Alezi

Yatak her evde bulunan bir eşyadır. Aynı zamanda otel ve benzeri yerlerde oldukça önemlidir. Genel olarak yatakların korunması insanların fazlasıyla önem verdiği bir konudur. Yatakları korumak için çarşafları kullanmak ne yazık ki tek başına yeterli olmuyor. Çünkü çarşaflar sıvı geçirmez özellikle olmadığı için hem idrar kaçırma ve benzeri durumlarda hem de yatar sıkı dökme gibi durumlarda yatağın kirlenmesi söz konusu oluyor.

Bu gibi durumları önlemek için alez adı verilen ürünleri kullanılması oldukça yaygındır. Yatak alezi şeklinde de bilinen bu ürünler yatakların iyi bir şekilde korunmasını sağlayarak hem daha temiz kalmasını sağlar hem de kullanım ömrünü uzatır. Yatağın dört köşesinden geçirilerek kolay bir şekilde takılan ürünler sıvılar için birebir bir koruma unsurudur. Artık sadece çarşaflar ile koruma yapmaya gerek kalmadan yataklar daha temiz tutulabilir.

Yatak Alezi Nedir?

Yatakları korumak adına kullanılan yatak alezleri temel olarak bir yatağın başta sıvı olmak üzere çeşitli unsurlardan kaynaklı olarak kirlenmesine önleyen koruyucu kaplama ürünleridir.  Bu ürünler üzerinde çarşaf bulunmayan yatağa takılır. Yani ürünleri çarşafın üzerine değil yatağın üzerine takmanız gerekiyor.  Yatağa takıldıktan sonra ise üzerine çarşaf serilerek daha iyi bir şekilde kullanım yapılabilir.

Özellik ve sıvı geçirmez niteliğe sahip olması sayesinde yatakların korunması için son derece etkili bir ürün olduğunu söylemek mümkündür.  Pamuklu tasarımları ile de yatakları rahatsız edici olması gibi bir durum söz konusu değildir. Alezler yatağın konforuna herhangi bir olumsuz etkide bulunmaz.

Sıvı geçirmez olması ve alt kısmın hava aldırmaz niteliği sayesinde idrar kaçırma ve benzeri durumlarda kişinin vücudu ile teması olmadığından dolayı rahatsızlık vermez.  Alt kısmını muşamba olması sayesinde dökülen sıvının ne kadar yüksek miktarda olduğu fark etmeksizin yatak alezi tarafından koruma sağlanır.

Kolay Temizlenen Yatak Alezleri

Yatak alezleri yatağın korunmasını sağlamak amacıyla sıvıyı ve kirleri engelliyor. Ancak bu noktada en fazla merak edilen konulardan bir tanesi sıvı dökülen ya da kirlenen alezin nasıl temizleneceğidir. Bu noktada temizleme işlemi son derece kolay bir şekilde yerine getiriliyor. Alez isimli ürünleri temizlemek için yapılması gereken tek şey yataktan çıkarmak ve makineye atmaktır.  Bu ürünleri hem tek başına yıkamak mümkün oluyor hem de diğer işçiler veya çarşaflar ile birlikte kolay bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Yıkama işleminde tek dikkat etmeniz gereken şey yüksek sıcaklıkta olan programlardan uzak durmaktır. Çünkü yüksek sıcaklıktan kaynaklı olarak alezin üst kısmının zarar görmesi mümkün olabiliyor. Yatak alezi satın alan kişiler aynı zamanda istedikleri zaman elde yıkama imkânına da sahip olur. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi ise Birkaç yıl içerisinde alezin atılarak yenisini takılması gerektiğidir. Genellikle birkaç yılda kullanım ömürleri tükenir.  Ancak uygun fiyatlı olması sayesinde tekrar alınması mümkündür.

Alez Kullanmak Neden Faydalıdır?

Alez kullanmanın birçok farklı faydası bulunuyor.  Genel olarak yatakları korumak amacıyla tasarlanması ve bu amaç ile kullanılması nedeniyle en temel faydası yatakların hem kirlerden hem de sıvılardan korunmasıdır.  Yatağa dökülen sıvıların veya kişinin idrar kaçırması gibi durumlarda alt tabakada yer alan muşamba sayesinde sıvı yatağa ulaşmaz.

Aynı zamanda kirler ise ya çarşafta kalır ya da alez üzerinde kalır. Yatak alezi olarak adlandırılan bu ürünlerin en önemli faydalarından birisi ise yatakların daha uzun kullanım ömrüne sahip olmasını sağlamasıdır. Sıvıdan ve kirlerden uzak tutulan yataklar doğal olarak çok daha uzun süre kullanılıyor ve bu konuda maliyet çıkmasının önüne geçiliyor.

Yatak Alezi Nasıl Takılır?

Yatak alezleri günümüzde birçok evde aktif olarak kullanılan ürünler olması ile ön plana çıkar.  Belirtmek gerekir ki bu ürünlerin yatağa takılması oldukça kolaydır.  Alez olarak adlandırılan ürünleri yatağa takmak için tek yapmanız gereken şey yatağın dört köşesine ürenin köşelerini geçirmektir.  Böylece hem en kolay bir şekilde takılır ve istenildiği gibi kullanılmaya başlanır.

İsteyen kişiler hem üzerine çarşaf koyabilir hem de istenmediği durumlarda bizzat bu şekilde kullanım yapılabilir. Ancak genel olarak çarşaf takılarak kullanılması daha uygundur. Yatak alezi üzerine çarşaf takılması sayesinde ekstra koruma sağlanarak yatakların tamamen kir ve sıvılardan arındırılmış olması sağlanıyor.

Yatak Alezi Firması

Alez satın almak isteyen kişiler bu ürünleri kaliteli bir firmadan alarak daha uzun ömürlü ve daha kullanışlı alezlere sahip olabilir. Yatak alezi her ne kadar basit ama kullanışlı bir ürün olsa da kaliteli olanların tercih etmek daha faydalıdır. Bunun için Kunzitahome sitemizden hizmet alabilirsiniz.